5-6 грудня доцент кафедри української мови Софія Бутко  взяла участь у мережевій зустрічі й роботі дослідницького семінару проєкту KIU Competence Network в Європейському Університеті Віадріна у Франкфурті-на-Одері Europa-Universität Viadrina. Науковці різних гуманітарних дисциплін із різних українських і європейських закладів обговорювали ключове питання: як зробити міждисциплінарні україністичні студії у світі дієвими. Цінним є фінал семінару, адже в результаті учасники виробили конкретні пропозиції щодо планованих заходів і розпочали роботу з їх утілення.
Напрямок, над яким працюватиме Каразінський спільно з партнерами з Українського інституту й Університету Адама Міцкевича в Познані, - розроблення й упровадження онлайн-курсу з української мови для слухачів експертного й бізнес-середовища. Щира подяка німецьким партнерам за сталу підтримку  й синергію ефективної співпраці!
 
Ознайомитися детальніше з програмами й можливостями, які пропонує KIU Competence Network, можна  тут:
 
19.12.2024

22 листопада 2024 року філологічний факультет Каразінського університету організував Вечір поезії Казимєжа Вєжинського з нагоди 130-річчя від дня народження поета. Захід проходив під почесним патронатом Генерального консула Республіки Польща в Харкові пана Пйотра Стаханчика. Це була нагода підбити підсумки учнівського конкурсу декламаторів поезії К. Вєжинського, в якому взяли участь учні 10-11 класів Харківського консульського округу (7 областей України), а також студентського конкурсу перекладів його поезій.
 
Нам було дуже приємно почути вітальні слова колишнього віцеконсула Генерального консульства Республіки Польща в Харкові (2018-2022) пані Барбари Качмарчик та декана філологічного факультету пані Євгенії Чекаревої.
 
Хочемо подякувати членам журі обох конкурсів. У роботі брали участь журі конкурсу декламаторів у складі: голова журі Малгожата Ґембка-Волак, професор Університету Миколая Коперника в Торуні, д-р Уляна Євчук з Львівського національного університету ім. Івана Франка, проф. Бартломей Малішевський з Університету Марії Кюрі-Склодовської в Любліні та доц. Роман Трифонов з Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, який також представив у своєму виступі власний переклад вірша Казімєжа Вєжинського.
 
До складу журі перекладацького конкурсу ввійшли: колишній багаторічний декан філологічного факультету Каразінського університету проф. Юрій Безхутрий, харківська поетеса Антоніна Тимченко та колишній багаторічний завідувач кафедри української мови доц. Микола Філон.
 
Конкурсні призи фінансувало Генеральне консульство Республіки Польща в Харкові.
 
Хто не був на нашому вечорі, може відчути його неповторну атмосферу разом з нами, подивившись запис події за посиланням:
 
Модераторами заходу були старші викладачі кафедри української мови Антон Штефан та Славомир Ваврищук.
Про життя й творчість Казімєжа Вєжинського розповіла цьогорічна випускниця польсько-української філології Яна Федосова.
 
Після презентації фіналісти декламаторського конкурсу виголосили свої декламації, а переможці перекладацького конкурсу представили власні переклади віршів Вєжинського українською мовою.
 
Під час вечора також звучала поезія українського поета Юрія Дарагана, який народився в одному році з Казімєжем Вєжинським.
 
Усі учасники відгукувалися про кожного, хто презентував свою поезію, лише схвально. Ми хочемо подякувати всім та привітати переможців.
 
Висловлюємо особливу подяку викладачам, які допомагали нашим учасникам готуватися до конкурсу, - ваш внесок безцінний!
 
Висловлюємо подяку студентці Розі Багдасарян за допомогу в підготовці дипломів для всіх учасників та викладачів.
 
Співорганізатор заходу, завідувач кафедри української мови д-р Софія Бутко подякувала всім учасникам поетичного вечора та запросила старшокласників на навчання до Каразінського університету.
 
Друзі, ми не прощаємося з вами, у наших планах на наступний рік черговий, уже ювілейний, 5-й вечір поезії та конкурс декламаторів!
13.12.2024

З 11 по 18 листопада 2024 року доцент кафедри історії зарубіжної літератури і класичної філології Людмила Педченко перебувала у службовому відрядженні до Болгарської академії наук у м. Софія (Болгарія).
 
Метою відрядження була участь у міжнародній науковій конференції «Україна та її сусіди: проблеми етногенезу і націотворення та міжнародні відносини у Центрально-Східній Європі (від доби Середньовіччя до епохи глобалізації)» : XI Дриновські читання, організаторами якої виступили Болгарська академія наук, Національна академія наук України та Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
 
На засіданні круглого столу «Дивергентні та конвергентні явища в слов’янських мовах: історичне тло та сучасний стан», яке відбувалась 14-15 листопада 2024 року в Інституті болгарської мови імені Любомира Андрейчина БАН, Людмила Педченко презентувала доповідь на тему «Асоціативно-вербальне поле як маркер національної мовної свідомості».
 
У ході конференції було встановлено наукові контакти з болгарськими колегами, окреслено перспективи подальшої співпраці.
19.11.2024

Декан філологічного факультету, професор кафедри історії зарубіжної літератури і класичної філології Чекарева Євгенія Сергіївна 24-25 жовтня 2024 р. відвідала Університет Андраші в м. Будапешт (Угорщина), де виступила з доповіддю «Multilingualism in Ukraine: the history and prospects of development».

Метою візиту було налагодження співробітництва в освітній сфері між університетами та академічними центрами Баварії (Німеччина) й Угорщини та Харківським національним університетом імені В.Н. Каразіна, участь у воркшопі «Співпраця з Україною в гуманітарних науках: багатомовність, цифрові гуманітарні науки, цифрова освіта», організованому Баварським академічним центром Центральної, Східної та Південно-Східної Європи (BAYHOST) у співпраці з Дослідницьким центром німецької мови в Центральній, Східній та Південно-Східній Європі, кафедрою слов’янської філології та лінгвістики Інституту славістики Регенсбурзького університету та Будапештським університетом Андраші.

 

25.10.2024